Објавено на:

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали од шестчасовниот распит на српските функционери

t

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ и министерот за одбрана Небојша Стефановиќ беа на распит во Секторот за внатрешна контрола во МВР.

Како што дознава Танјуг, Дијана Хркаловиќ била испрашувана шест часа, додека Небојша Стефановиќ сведочел речиси три часа.

Тие беа сослушани во рамки на дејствијата на Секторот за внатрешна контрола на МВР по налог на Вишото јавно обвинителство во Белград за прибирање информации и известувања со цел правилно да се проверат наводите на поранешната државна секретарка Дијана Хркаловиќ.

Секторот за внатрешна контрола ги повика да ги презентираат своите наоди со цел да се оцени можното постоење на елементи на кривични дела во надлежност на Вишото јавно обвинителство во Белград, а во однос на можното постоење на елементи на кривични дела против службената должност „сторени од Хркаловиќ или Стефановиќ“.

По наредба на Вишото јавно обвинителство, Секторот за внатрешна контрола ќе прибира други информации, ќе ги спроведе потребните разговори и ќе ги добие потребните информации за да утврди дали постојат елементи на кривично дело од надлежност на Вишото јавно обвинителство во Белград.

Медиумите објавија дека по сослушувањето на Хркаловиќ таа не дала изјави, а Стефановиќ накратко им се обратил на новинарите.

Тој рече дека мислел дека можел да помогне барем до одреден степен „во однос на целото негово знаење“ и изрази уверување дека некои детали се „дополнително разјаснети“.

„Секако дека се уште е во рацете на обвинителството, а обвинителството ќе се грижи и за овој и за сите други процеси. Верувам дека ќе го расветли секој од овие случаи и дека ќе дојдеме до целосната вистина. имајте целосна доверба во нашите државни органи, тие имаат капацитет и сила да го направат тоа“, изјави Стефановиќ.

Вишото јавно обвинителство: Изјавите дадени денеска се предмет на дополнителна проверка
Дијана Хркаловиќ и Небојша Стефановиќ денеска дадоа изјави во Секторот за внатрешна контрола (СУК) на МВР во својство на граѓани.

Според процедурата во овие случаи, тие можат да ги поткрепат своите тврдења со доставување писмени докази до СУК или до Вишото јавно обвинителство (ВЈТ) во Белград за фактите што ги изнесуваат и да посочат лица кои би можеле да ги потврдат нивните наводи како сведоци.

Полицијата може и по службена должност или по наредба на Вишото јавно обвинителство да прибира и да обезбеди други докази.

Како што соопштија за Танјуг во ВЈТ, по земање изјави, прибирање и обезбедување докази, МУП на СУК ќе поднесе пријава до ВЈТ, која потоа ќе процени дали постои основа за сомнение дека е сторено кривично дело и дали се работи за кривично дело во јурисдикцијата на ВЈТ или Обвинителството.организиран криминал или нема докази за наводите изнесени во медиумите.

Инаку, Апелацискиот суд во Белград го укина решението со кое на поранешната државна секретарка во МВР, Дијана Хркаловиќ неодамна и беше укинат куќен притвор со електронски надзор, и нареди ново решение на Специјалниот суд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…

Вучиќ: Додека сум јас претседател нема да…

Србија останува неутрална земја и нема да…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Мајмунски сипаници потврдени кај 23 мажи во…

Мајмунски сипаници се потврдени кај 23 мажи…