Објавено на:

Хутите нападнаа складиште за нафта во Саудиска Арабија – избувна пожар

t

Складиште за нафта на „Сауди Арамко“ е погодено денеска во Џеда, Саудиска Арабија.

Саудиските државни медиуми информираа дека јеменското движење Хути извршиле серија беспилотни и ракетни напади, и дека се гледа голем облак црн чад во Џеда.

Медиумите објави дека избувнал пожар во складиште за нафта пред трката Формула 1 во Џеда и дека јеменските бунтовници Хути признале дека извршиле серија напади врз Саудиска Арабија.

Саудиската нафтена компанија „Сауди Арамко“ се уште не ги коментира информациите за пожарот. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хутите нападнаа складиште за нафта во Саудиска…

Складиште за нафта на „Сауди Арамко“ е…

Обединетите Арапски Емирати спречија катастрофа: Пресретната и…

Обединетите Арапски Емирати пресретнаа балистичка ракета истрелана…