Објавено на:

Целосен прекин на долгите железнички линии во Германија: Можно е да станува збор за саботажа!

t

Утринава целосно беа прекинати долгите железнички линии во северна Германија. На две различни места беа исечени два комуникациски кабли.

Според Шпигел, Безбедносните власти зборуваат за првичните индикации за можна саботажа.

Возовите во големи делови од северна Германија се запрени поради она што железничкиот оператор Дојче Бан во саботата наутро го опиша како „техничка грешка на линијата“.

„Причината за тоа е неуспехот на дигиталниот воз радиокомуникациски систем“, соопштија од компанијата, а пренесе Дојче Веле.

Неколку часа подоцна, Дојче Бан објави дека проблемот е надминат, но понатамошни откажувања на услугите сè уште се можни.

Прекинот ги погоди возовите во големи делови од северна Германија, како и некои меѓународни линии, соопшти ДБ.

Патувањето до и од Хамбург, Шлезвиг-Холштајн и Долна Саксонија во правец на Касел-Вилхелмшое, Берлин и Северна Рајна Вестфалија беше прекинато.

Од прекинот беа погодени и брзите ICE возови меѓу Берлин, Хановер и NRW.

Зафатени беа и некои меѓународни линии. Кружните возови од и до Берлин преку Амстердам се целосно откажани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…

Бербок: На многу Германци не им е…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок…

Целосно изгоре босански автобус кој одеше кон…

Се запали и целосно изгоре автобус на…