Целосно уништeна воздухопловната база во Житомир, уништени 15 модерни ловци на воopужените сили, како и советски Су-27 и МиГ-29

t

Во воздухопловната база во Житомир, која беше погодена од Искандери испукани од територијата на Белорусија, беа сместени околу 15 прилично модерни ловци на вооружените сили на Украина, вклучително и советски Су-27 и МиГ-29, како и обучени Л-39.

Во 17.20 часот на 27 февруари, во Житомир, кој се наоѓа град во северозападниот дел на Украина, беше прогласена воздушна тревога. Жителите добија насоки да се упатата кон засолништата.
Во тоа време, жителите на Житомир слушнале експлозии, една од нив во близина на Киевскиот мост, во близина на центарот, а другата ја погоди воздухопловната база. Чадот се гледаше од околните села.


Веќе четврти ден се одвива воената операција во Украина. Москва и Киев се подготвени за преговори. Путин нареди посебен режим за руските нуклеарни сили. Руската армија ја презеде контролата врз аеродромот во близина на Керсон. Гранатирањето продолжува во Донбас. Западот најави замрзнување на имотот на Централната банка на Русија, како и дека одредени банки ќе бидат исклучени од SWIFT.
Откако Киев ја засили офанзивата против ДНР и ЛНР, Русија, на барање на републиките, ја призна нивната независност и ги ратификуваше договорите за пријателство и соработка. Три дена подоцна, рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена операција во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

Уапсени војниците кои го критикуваа Зеленски: Ќе…

Украинските војници од 115-та бригада, кои одбија…