Објавено на:

Целта на Северна Кореја е да стане најмоќна нуклеарна сила во светот

t

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повторно се огласи во придружба на својата ќерка и јавно соопшти дека главната цел е неговата земја да стане најмоќна нуклеарна сила на светот.

Ким го објави ова додека промовираше десетици официјални лица и научници вклучени во неодамнешното лансирање на најголемата севернокорејска балистичка ракета, објавија севернокорејските државни медиуми, пренесе Ројтерс.

Градењето нуклеарна енергија служи за сигурна заштита на достоинството и суверенитетот на државата и народот, а нејзината крајна цел е да ја поседува најмоќната стратешка сила во светот, апсолутна моќ без преседан во овој век, рече Ким во наредбата за промовирање на офицерите.

Северна Кореја минатиот петок тестираше интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-17, објави државната новинска агенција КЦНА.

Ракетата достигна височина од 6.000 километри, покривајќи дострел од 1.000 километри на неговата нагорна траекторија и падна на околу 200 километри западно од островот Ошима во северната префектура Хокаидо, соопштија јапонските власти.

Ким го нарече Хвасонг-17 најмоќното стратешко оружје во светот и рече дека тоа ја покажува одлучноста и способноста на Северна Кореја на крајот да ја изгради најсилната војска во светот.

Севернокорејските научници направија прекрасен чекор напред во развојот на технологијата за монтирање нуклеарни боеви глави на балистички ракети, рече Ким.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Национално омаловажување: Таче се израдува што бугарите…

Бугарија прифатила да го користи името „Северна“…

Колумна на Ќулавкова: Северна Македонија е парабола…

Уставот на секоја држава е по правило…