Објавено на:

Цената на нафтата непрекинато расте: Колку чини барел од нафта во 17 часот?

t

Светските цени на нафтата забрзаа по веста дека САД имаат намера да го прекинат увозот на суровини од Русија, покажуваат податоците на берзата.


Според податоците во 16.55 часот по московско време, цената на мајските фјучерси на марката „Брент“ се зголемила за 5,69 отсто, и изнесувала 130,22 долари за барел. Цената на априлските фјучерси на брендот „ВТИ“ скокна за 5,2 отсто – на 126,61 долар за барел.


Претходно сенаторот Крис Кунс за телевизијата Си-Ен-Ен изјави дека Вашингтон има намера да го забрани купувањето нафта од Русија. Политичарот предвидува дека оваа одлука ќе предизвика глобална енергетска криза.


Според Блумберг, САД оваа одлука ќе ја објават денеска.
Да потсетиме, историскиот максимум на цената на нафтата е забележан во 2008 година – 143 долари за барел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија има каде да продаде: Путин ја…

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на…

Конечно: Утрово драстичен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…

Портпаролката на Бајден: Ги финализираме детали за…

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

НЕМА КРАЈ: Цената на нафтата на светските…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…