Објавено на:

Цените на бензинот во САД достигнаа историски максимум

t

Цените на бензините во САД денеска повторно го достигнаа историскиот максимум и покрај обидите на властите да го запрат нивниот раст, покажуваат податоците на Американската автомобилска асоцијација.

Според проценките на оваа институција, цената на галон бензин (3.785 литри) во просек во земјава се зголемила на 4.452 долари, а на дизел горивото на 5.565 долари.


Пред една година тие цени беа 3.039, односно 3.160 долари.

Бензинот е најскап на бензинските пумпи во Калифорнија, каде галон чини во просек 5.926 долари.

Американската администрација го нарекува поскапување на горивата
„Зголемувањето на цената на Путин“ и ги објаснува последиците од ограничувањата наметнати ширум светот за купување руска нафта како дел од санкциите поради специјалната операција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НОВ ВООРУЖЕН НАПАД ВО САД:  Загинаа шест, а…

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од…

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…