Објавено на:

Цените на нафтата ќе достигнат невидени нивоа ако Русија се отстрани од светскиот пазар: Апокалиптично предвидување од ОАЕ

t

Министерот за енергетика на ОАЕ Сухејл ал-Мазруи смета дека цените на нафтата се уште се далеку од својот врв, но би можеле да достигнат невидени нивоа доколку руските енергетски ресурси бидат отстранети од светскиот пазар, пишува Блумберг, цитирајќи ја неговата изјава.


„Сухејл ал-Мазруи предупреди дека без повеќе инвестиции ширум светот, ОПЕК + нема да може да гарантира доволно залихи на нафта кога побарувачката целосно ќе се опорави од пандемијата на коронавирус. Цените би можеле да достигнат „невидени“ нивоа доколку руската нафта и гас целосно се повлечат од пазар, рече тој“, пишува агенцијата.

Цените на нафтата, на сегашното ниво на глобална потрошувачка, сè уште се далеку од врвот бидејќи побарувачката во Кина допрва треба целосно да закрепне, рече Ал-Мазруи. Неговото враќање се заканува да го оптоварува светскиот пазар, кој е веќе ограничен поради ограничените залихи.


Во исто време, според министерот, производството на ОПЕК + сега е 2,6 милиони барели дневно под дозволеното ниво. Овој јаз се формираше поради фактот што многу учесници во трансакцијата имаа тешкотии со зголемувањето на производството многу месеци, како и поради санкциите против Руската Федерација. Само Саудиска Арабија и ОАЕ имаат значителен неактивен капацитет, но не доволно за да го надополнат недостигот во понудата.


Советот на ЕУ во петокот, на 3 јуни, конечно го одобри и објави во службениот весник шестиот пакет санкции против Русија во врска со ситуацијата околу Украина. Тоа вклучува, меѓу другото, постепено исклучување на земјите од Унијата од увоз на нафта од Руската Федерација, транспортирана по морски пат, во рок од шест месеци, нафтени деривати – во рок од осум месеци. Исклучок е направен за нафтата од нафтоводот: засега Европа ќе продолжи да добива испораки преку нафтоводот Дружба. До крајот на годината ЕУ очекува да се откаже од речиси 90 отсто од увозот на руска нафта.


ОПЕК + на состанокот на 2 јуни одлучи да го зголеми производството на нафта во јули и август за 648.000 барели дневно наместо планираните 432.000. Во исто време, алијансата својата одлука ја објасни со потребата да се задоволи зголемената побарувачка за нафта во светот, а не со намалувањето на производството во Русија поради санкциите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Фатени живи: Битолчани краделе нафта од машина…

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци ги…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…