Објавено на:

Централната банка на Русија: Ефектот од санкциите е послаб од очекуваното

t

Централна банка на Русија: Ефектот на санкциите е послаб отколку што очекувавме.

Ефектот на санкциите против Русија не е толку силен како што очекуваше Централната банка на Русија, но тие не се манифестираа целосно, изјави шефицата на Банката на Русија, Елвира Набиулина.

„Засега ефектите од санкциите не се толку силни како што се плашевме. Ова ја покажува и способноста на компаниите да се прилагодат, но рано е да се каже дека се покажа целосниот ефект од санкциите. „Ситуацијата се развива, реструктуирањето на економијата и нејзината реконструкција е процес кој е во тек, така што некои заклучоци се предвремени“, рече Набиулина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…