Објавено на:

Црна Гора испраќа воена помош во Украина: Тоа е поддршка на нејзиниот суверенитет

t

На предлог на Министерството за одбрана, Владата на Црна Гора на денешната седница донесе одлука за обезбедување дополнителна воена помош за Украина.

„Оваа одлука претставува континуитет во обезбедувањето поддршка за зачувување на интегритетот и суверенитетот на Украина“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Тие изјавија дека од почетокот на војната во Украина до денес, Црна Гора, како полноправна членка на НАТО и кандидат за ЕУ, како и искрен пријател на украинската нација, ја осудува неоправданата и незаконска инвазија на Руската Федерација. во суверена европска држава.

„Воената и хуманитарната помош што Црна Гора ја дава досега е доказ за несебичната поддршка за храбриот украински народ и континуираната посветеност на обединета акција против недемократските принципи“, соопшти Министерството за одбрана.

Во соопштението се наведува дека во следниот период ќе се разгледуваат потребите за соработка со украинската страна и партнерите за да се обезбеди потребната финансиска, хуманитарна и воена поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…