Објавено на:

Црна Гора испраќа воена помош во Украина: Тоа е поддршка на нејзиниот суверенитет

t

На предлог на Министерството за одбрана, Владата на Црна Гора на денешната седница донесе одлука за обезбедување дополнителна воена помош за Украина.

„Оваа одлука претставува континуитет во обезбедувањето поддршка за зачувување на интегритетот и суверенитетот на Украина“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Тие изјавија дека од почетокот на војната во Украина до денес, Црна Гора, како полноправна членка на НАТО и кандидат за ЕУ, како и искрен пријател на украинската нација, ја осудува неоправданата и незаконска инвазија на Руската Федерација. во суверена европска држава.

„Воената и хуманитарната помош што Црна Гора ја дава досега е доказ за несебичната поддршка за храбриот украински народ и континуираната посветеност на обединета акција против недемократските принципи“, соопшти Министерството за одбрана.

Во соопштението се наведува дека во следниот период ќе се разгледуваат потребите за соработка со украинската страна и партнерите за да се обезбеди потребната финансиска, хуманитарна и воена поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…

Украина ги ограничува активностите на верските организации…

Украина ќе ги ограничи активностите на верските…

Подољак ја демантира Фон дер Лајен: Во…

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу…