Објавено на:

Црна Гора протера Руски дипломат : Не се однесувал „дипломатски“

t

Според одлуката на црногорското МНР, рускиот дипломат кој е прогласен за ‘персона нон грата’ ќе има рок од 72 часа да ја напушти земјата

Руски дипломат од амбасадата на Русија во Црна Гора денеска е прогласен за ‘персона нон грата’ од страна на црногорското Министерство за надворешни работи, а ќе има рок од 72 часа да ја напушти земјата, соопштува тамошното министерство, а пренесе Данас.


„Причината за донесување на оваа одлука е оценката на релевантните безбедносни тела во Црна Гора за активностите на рускиот дипломат, кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението на црногорското МНР.

Како што наведуваат од црногорското МНР, оваа одлука во која е наведен и 72-часовниот рок за напуштање на земјата, денеска му била врачена на рускиот амбасадор.

Црна Гора, инаку, се приклучи на меѓународните санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…