Објавено на:

Црно им се пишува: Доњецк предупредува за можна еколошка и хемиска катастрофа во Донбас – Бензенот ги уништува белите дробови!

t

Народната милиција на Доњецк апелира: Можна е еколошка катастрофа во Донбас!

Во случај да не се отстрани инцидентот во фабриката за кокс во Авдејевка во Донбас, постои голема можност да дојде до еколошка и хемиска катастрофа, изјави претставникот на Народната милиција на Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

„Земете го, на пример, вчерашниот случај на Авдеевка. Реално, може да дојде до голема еколошка и хемиска катастрофа. Во случај бензенот од резервоарот да се излее на земја, тогаш тоа ќе се почувствува не само во Доњецк, Јасиноват и Макеевка. „Ако ветрот дува на другата страна, бензенот лесно се пренесува преку воздухот и ги уништува белите дробови при вдишување“, изјави Басурин на телевизијата „Русија 1“.

Претходно, Народната милиција на ДНР објави дека украинските војници го блокирале пристапот за да не можат пожарникарите да го изгаснат пожарот во фабриката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во гранатирање почина потпретседателката на парламентот на…

Потпретседателката на парламентот на непризнатата проруска Донецка…

Путин планира да го посети Донбас?!

Во саботата, руските трупи поразија три непријателски…

Захарова: Не го споредувајте Косово со Донбас…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Војната официјално “може да почне”: Рускиот парламент…

Советот на Федерацијата едногласно го одобри указот…

Ќе ги вработува во администрација? 6,5 илјади…

Шест и пол илјади жители на Доњецк…