Објавено на:

Црно ни се пишува: Намалени приноси од 10 до 15 проценти на земјоделските продукти – кризата со храна ќе трае и во 2023 година

t

Најголемата светска компанија за вештачко ѓубриво предупреди дека прекините во снабдувањето би можеле да се прошират и во 2023 година. Голем дел од снабдувањето во светот е исклучено поради инвазијата на Украина од страна на Русија. Ова предизвика зголемени цени и недостиг на хранливи материи за културите во најголемите области на посеви ширум светот, а ова е рана индикација за глобална криза со храна.

Блумберг објави дека извршниот директор на канадската Nutrien Ltd., Кен Сеиц, им рекол на инвеститорите во вторникот за време на конференциска повик дека очекува да го зголеми производството по прекините на снабдувањето во Русија и Украина (и двете главни добавувачи на ѓубрива). Сеиц очекува дека прекините „може да траат многу подолго од 2022 година“.

Сеиц вели дека конфликтот плус западните санкции врз Русија и Белорусија го намалија снабдувањето со ѓубрива на глобалните пазари и може да ја преобликува трговијата со хранливи материи за земјоделските култури, со што ќе создаде уште поголема неизвесност во понудата.

„Може ли да има промена во глобалните трговски обрасци како резултат? Мислиме дека тоа е можност“, рече тој.

Прекините на испорака на вештачкото ѓубриво може да бидат повеќегодишен настан. Веќе, фармерите ширум светот ги намалуваат количини на ѓубриво кои ги користат, што може да ги загрози приносите во времето на жетвата. Последиците може да бидат огромни: пониските приноси може да ја влошат кризата со храна.

Минатата недела, SLC Agricola SA, една од најголемите земјоделски компании во Бразил, која управува со полиња со соја, пченка и памук на површина поголема од државата Делавер, ја намали употребата на ѓубрива за 20% и 25%.

Се очекува фармерите на кафе во Бразил, Никарагва, Гватемала и Костарика, некои од најголемите земји за производство на кафе, да користат помалку ѓубрива поради високите трошоци и недостигот. Кооператива за кафе што претставува 1.200 фармери во Костарика предвидува дека производството на кафе може да се намали за 15% следната година поради зголемените трошоци за ѓубрива.

Меѓународниот центар за развој на природни ѓубрива (IFDC) предупреди дека намалувањето на употребата на ѓубрива ќе ги намали приносите на оризот и пченката за времето на жетвата. Земјоделците во Кина, Индија, Бангладеш, Индонезија и Виетнам – најголемите земји за производство на ориз – користат помалку ѓубрива и може да резултира со намалување на производството за 10%, што е еднакво на околу 36 милиони тони ориз или доволно храна за исхрана половина милијарда луѓе.

Цените на ѓубривата во Северна Америка се зголемија за стотици проценти од летото 2020 година.

„Можеби тоа ќе биде проблем од две години, па дури и тогаш ќе бидат потребни две до четири години потоа за да се анулира дефицитот“, изјави извршниот директор на компанијата Мозаик, Јок О’Рурк, на инвеститорите за време на повикот во вторникот. Мозаик е врвна компанија за ѓубрива во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…

Ердоган го претстави новиот кабинет: Ова се…

Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи…