Објавено на:

Цути сега планетата: Еколошки активисти ја нападнаа зградата на Сенатот во Рим

t

Еколошки активисти од групата „Последна генерација“ истуриле портокалова боја на фасадата на зградата на Сенатот во Рим.

Полицијата приведе пет членови на групата, јавија италијанските медиуми.

Овој чин беше поттикнат од сè поалармантна статистика и климатски колапс, велат активистите.

Претседателот на Сенатот Игнасио ла Руса остро ги осуди постапките на еколошките активисти.

Тој додаде дека за утре закажал состанок на владејачкиот совет на Горниот дом на парламентот, каде тема треба да биде овој инцидент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска на средба со италијанскиот амбасадор: Продолжуваме…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30…

Капетан на италијанската морнарица е осуден на…

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти…

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во…

Криумчарите ги фрлаа децата од брод: Страшни…

Мигранти кои го преживеаја бродоломот во близина…

Дали посетата на Мелони ќе донесе и…

Италија би можела да ѝ испрати на…