Објавено на:

Чавушогу: Ерменија да “престане да го провоцира” Азербејџан

t

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска ја повика Ерменија да „престане да го провоцира“ Азербејџан.

– Ерменија треба да престане со своите провокации и да се фокусира на мировните преговори и соработката со Баку, напиша Чавушоглу на Твитер.

Азербејџанските сили утрово извршија напад на пет до шест места. Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан изјави дека најмалку 49 ерменски војници загинаа во судирите на границата со Азербејџан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан…

Вооружен напад е извршен врз амбасадата на…

(Фото) Македонските фудбалери изгубија од Азербејџан: Ковачевски…

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да победи ниту…

Ковачевски се сретна со претседателот на Азербејџан:…

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на првата…

Пелоси се правда: Посетата на Ерменија беше…

Посетата на делегација на американскиот конгрес на…

Ерменија и Азербејџан договорија примирје и прекин…

Благодарение на меѓународните напори Ерменија и Азербејџан…