Објавено на:

Чарлс Трети прогласен за монарх на Австралија

t

Кралот Чарлс III од Велика Британија и официјално е прогласен за нов владејачки монарх на Австралија.


„Во врска со смртта на нашата прекрасна и славна кралица Елизабета Втора, круната единствено и со право му беше предадена на принцот Чарлс Филип Артур Џорџ. Нека кралот Чарлс III владее со нас многу години и среќни години. Со срдечна и скромна наклонетост му ветуваме верба и лојалност“, изјави генералниот гувернер на Австралија Дејвид Харли.
Покрај генералниот гувернер, прогласот го потпиша и премиерот Ентони Албанес.

Британскиот телевизиски канал Скај њуз забележува дека премиерот ветил дека нема да одржи референдум за време на неговиот прв мандат за тоа дали Австралија треба да стане република.

Претходно, Чарлс III беше официјално прогласен за нов монарх на Велика Британија на советот за наследување.
Бакингемската палата на 8 септември објави дека кралицата Елизабета Втора од Велика Британија, која владееше со земјата повеќе од 70 години, почина во Шкотска на 96-годишна возраст. Принцот Чарлс стана следниот монарх, земајќи го името Чарлс III.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) СТРАШНА несреќа во Австралија: Во судир…

Четири лица загинаа во судир помеѓу два…

(Видео) Додека вие ги слушавте Карлеуша и…

Група Австралијци ја прославуваше новата година со…

(Видео) Со величествени огномети жителите на Нов…

Австралија, Нов Зеланд, пацифичките острови и земјите…

САД и Австралија ја повикаа Јапонија да…

САД и Австралија денеска ја повикаа јапонската…

Хакери ја тероризираат Австралија: Дајте 10 милиони…

Хакери бараат речиси 10 милиони долари за…