Објавено на:

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

t

Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што Британија треба да ги испрати во Украина, пристигна на својата дестинација, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

Тој рече дека наскоро ќе добијат и 18 германски тенкови „Леопард 2“.

Резников потсети дека од САД е најавена испорака на 31 тенк „М1 Абрамс“.

„Челинџер 2“ го држи рекордот за погодена мета на најголема далечина – тоа се случи за време на Заливската војна во 1991 година кога уништи ирачко возило на растојание од 4,7 километри

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што…

Полицијата трага по 17- годишно девојче од…

На 29.03.2023 во 16.35 часот во Полициската…

Бојан Јовановски опериран четири часа, состојбата е…

Заврши операцијата на Бојан Јовановски која траеше…

Јандриоски: Вмровците што плукаат по Максо да…

Ќе ги замолам вмровците кои плукаат по…

Црквата е една и македонска: Епархија на…

#Браво за #ДедоПЕТАР Австралиско Ново Зеландска ЕПАРХИЈА…