Објавено на:

Челси има нов сопственик

t

Тод Боели, кој предводи голем финансиски конзорциум наводно ја добил битката за купување на фудбалскот клуб Челси, јавуваат англиските медиуми, „Дејли мејл“ и „Експрес“.

Според шпекулациите понудата на уште еден Британец, Сер Мартин Броутон била неуспешна, а на американскиот бизнисмен Стив Паљука исто така му било соопштено дека неговиот конзорциум е надвор од трката.Боели заедно со швајцарцкиот милијардер Хансјорг Вајс ќе ги преземат акциите на Челси за 3,5 милијарди фунти.

Роман Абрамович го стави клубот на продажба во март само крајот откако изби војната помеѓу Русија и Украина. Рускиот милијардер веднаш беше суспендиран од британската влада од сите фудбалски активности поради неговите блиски контакти со рускиот претседател Владимир Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Гаревски: Мислам дека нема простор за…

Мислам дека нема простор за паника, но…

УЕФА ќе ја исфрли Барселона од ЛШ!?

Шпанските медиуми пишуваат дека Европската куќа на…

Бабунски избран за најдобар фудбалер во Дебрецин

Македонскиот репрезентативец Доријан Бабунски ја доби наградата…

Бочварски си платил казна за вработувањето на…

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски,…

Коста не бил жртва на булинг во…

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“…