Објавено на:

Честитки од САД за новиот премиер на Пакистан, Шариф

t

САД синоќа му честитаа на новиот пакистански премиер Шахбаз Шариф и ветија продолжување на соработката.

САД сметаат дека силен, просперитетен и демократски Пакистан е важен за интересите на нашите две земји, истакна американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Шариф (70), претседател на Пакистанската муслиманска лига (ПМЛ-Н) и помлад брат на поранешниот премиер Наваз Шариф, на 11 април беше избран за премиер на парламентарната седница што беше бојкотирана од опозицијата.

Тој доаѓа на местото на Имран Кан (69), на кого му беше изгласана недоверба.

Кан повеќе пати истакна дека е жртва на „промена на режимот“ организирана од САД со помош на опозицијата, поради неговите критики на американската политика во Ирак и во Авганистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Местење тендери на друго ниво: Сменет висок…

Висок парагвајски функционер е сменет бидејќи потпишал…

Девојка во Шведска обвини таксист за силување,…

Четири тинејџери, од кои тројца браќа и…

Лавров за изолирањето на Русија во Скопје:…

Пред средбата имаше информации дека Русија е…

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања:…

Пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се…

Фалсификуваните евра внесени во Косово се прават…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…