Објавено на:

Честито нов сој: Ковид ХЕ – позаразен и од омикрон

t

Додека Кина и Хонг Конг продолжуваат да се борат со најлошата појава на КОВИД од Вухан, Западот ментално се пресели од КОВИД на Украина. Но КОВИД сè уште не е готов со Западот. Или барем така велат ‘експертите’.

Со оглед на тоа што случаите, хоспитализирањата, па дури и смртните случаи почнаа да се зголемуваат уште еднаш во САД, Европа и Велика Британија неодамна беше потврдена нова варијанта во Британија.

Новиот мутант, наречен XE, може да биде повеќе пренослив од кој било вид на КОВИД досега, според СЗО и локалните здравствени во Британија.

XE е „рекомбинантен“ сој – односно мутација која ги комбинира карактеристиките на BA.1 и BA.2 омикронските суб-вида. Рекомбинантните мутации се појавуваат кога пациентот е инфициран од повеќе варијанти на КОВИД во исто време. Варијантите се вкрстуваат и го комбинираат нивниот генетски материјал за време на репликацијата, формирајќи целосно нов мутиран вид. Тим истражувачи од ОК го кажа истото во трудот објавен оваа недела.

Здравствената агенција на Британија соопшти дека XE првпат бил откриен на 19 јануари. Оттогаш, пријавени се 637 случаи на новата варијанта.

Властите соопштија дека 4,9 милиони луѓе во Велика Британијац се верува дека се заразиле со КОВИД во неделата што завршува на 26 март – тоа е за 600.000 повеќе од претходната недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…