Четвртокот по Велигден е најсреќен ден: Денеска се ќе ви оди од рака

t

Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден.

Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за четвртокот по Велигден се смета дека е најсреќен четврток во годината.

Се смета за среќен и се верува дека на земјата одат само добри небесни суштества и дека сè на луѓето ќе им оди од рака.

Четвртокот по Велигден се започнува работа, дури и ако не ви одела од рака, а можете и да се помолите и сите желби ќе ви се исполнат.

Денот е познат како ден на кој не се работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците во Албанија го одбележаа Велигден според…

Најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден…

Денеска се празнува Светол Вторник – Трет…

Откако слугите на првосвештениците израилски го фатија…

Добро утро со Инфомакс: Оган спроти Велигден

Денеска, на вториот ден од Велигден, повторно…

Груевски со честитка за Велигден: Нека овој…

Поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски,…

Денес има радост во нашите срца, денес…

Велигден е ден кога сè сјае и блеска…