Објавено на:

Член на руската Дума: Полска е следна за денацификација

t

Изјавите на полското раководство за Русија „како канцероген тумор“ и за обештетувањата за Украина ја поттикнаа Руската Федерација „да ја стави во ред за денацификација“, рече Олег Морозов, претседател на Комитетот за контрола на Државната дума.


„Со своите изјави за Русија како „тумор“ и за „обесштетувањето“ што мораме да и го платиме на Украина, Полска не охрабрува да ја ставиме на прво место во редот за денацификација по Украина“, напиша Морозов на својот канал на Телеграм.


Претходно полскиот премиер Матеуш Моравјецки во колумна на „Телеграф“ рече дека го смета рускиот свет „рак кој претставува смртна закана за цела Европа“, според него, тој треба да се „искорени“. Исто така, полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека Русија ќе биде принудена да плати обештетување на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…