Човек со години живее на остров што сам си го изградил

t

Шедоу повеќе од 17 години живее на пловечки остров во Виџон Слу, Канада, кој самиот го изградил од зачувани материјали и фрлени работи.

„Експлоринг алтернативс“ го посети Канаѓанецот, кој им го покажа својот дом и објасни зошто го направил и како живее во него.


‘Својот остров го нарекува Nowhere island, а главна мисија му е да ја заштити животната средина. Како што изјавил претходно во едно интервју, животот во градот му досадил и сакал да направи нешто подобро. Така добил идеја сам да изгради остров што подалеку од градот.

На своето мало островче Шедоу изградил две куќи, голем кокошарник, градина и магацин.

Сака да живее одржливо и еколошки. Во зима собира огревно дрво од реката, сам си одгледува свежа храна во градината и собира свежа вода од блискиот извор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бројот расте: Во ужасот во Тексас загинаа…

Најмалку 19 деца загинаа при пукање во…

Истражување: Инфлацијата стана сè почеста грижа во…

Светската политичка и економска елита повторно се…

Почна продажбата на доларот, еврото ги дочека…

Еврото е во пораст денеска бидејќи инвеститорите…

Вирусот од Африка галопира во светот: Мајмунските…

Откако во Минхен во петокот беше пријавен…

УНХЦР: Во светот има над 100 милиони…

Војната во Украина е еден од факторите…