Објавено на:

Чудна изјава на Вучиќ: Имам трема пред средбата со Шолц, очекувам тежок разговор

t

Вучиќ: Имам трема пред разговорот со Шолц

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека бил нервозен пред утрешната средба со германскиот канцелар Олаф Шолц и дека не очекува лесен разговор.

Вучиќ утре ќе отпатува за Берлин, каде ќе се сретне со канцеларот Шолц, а на новинарско прашање што очекува од утрешната средба, рече дека има трема од тој разговор.

Тоа значи дека, ако ништо друго, ќе настапам на многу одговорен начин, секако не очекувам лесен разговор“, нагласи Вучиќ.

Шолц во Берлин ги покани Вучиќ и премиерот на привремените власти на Приштина, Албин Курти, со кои ќе има одвоени разговори.

Како што соопштија од кабинетот на канцеларката, на разговорите ќе присуствува и претставникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…