Шаленберг до Генчова: Не смееме да го загубиме Западен Балкан, Македонија да започне преговори во јуни

t

Австрија се залага за пристапните преговори меѓу С. Македонија и Албанија со ЕУ да започнат во јуни.

Ова стана јасно на работната средба на министрите за надворешни работи на Бугарија и Австрија, Теодора Генчова и Александар Шаленберг.

-Мојот став е многу јасен и Австрија би сакала преговорите со Албанија и Северна Македонија да започнат во јуни. Се разбира, сфаќаме дека има многу чувствителни точки во билатералните односи. Високо ги цениме напорите на бугарската страна, кои започнаа со претседателот Радев и продолжија во последната година и сега се актуелни, а се предводени од новата бугарска влада со премиерот Кирил Петков. Мора да има политичка волја, мора да има поддршка од двете страни. Не смееме да го загубиме Западен Балкан. Сега мора да дадеме гас“, апелирач Шаленберг до Генчова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…