Објавено на:

Шамари од Кина за САД: Отстранете ги бомбите што ги фрливте во Азија па зборувајте за човекови права

t

Кина ги повика САД да престанат да зборуваат за „заштита на човековите права во Југоисточна Азија“ додека не ги отстранат сите свои неексплодирани бомби од регионот.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Ликијан ги изјави следните факти:

За време на Виетнамската војна, Соединетите Држави користеа касетни бомби и биохемиско оружје и извршија грозоморни злосторства во земјите од Југоисточна Азија, вклучувајќи ги Виетнам, Лаос и Камбоџа.

Виетнам фрли 15 милиони тони бомби, мини и гранати, од кои околу 80.000 тони не експлодираа.

Овие неексплодирани убојни средства подоцна убиле повеќе од 40.000 луѓе и раниле повеќе од 60.000 – или 1.000 луѓе гинеле секоја година.

Со сегашната стапка на отстранување, овие експлозиви ќе бидат безопасни само за 300 години.

Соединетите Држави фрлија околу 2 милиони галони од агентот Orange во Виетнам, заразувајќи скоро 5 милиони Виетнамци и убивајќи 400.000 луѓе. Околу 2 милиони луѓе заболеле од рак или други болести.

Во Лаос, американските војници фрлија 270 милиони бомби со вкупна тежина од два милиони тони, или 135 бомби врз секој човек во земјата.

Околу 80 милиони бомби не експлодираа. По војната, од нив загинаа повеќе од 200.000 луѓе.

Во Камбоџа беа истрелани 2,7 милиони тони муниција. Неексплодираните бомби и мини убиле повеќе од 20.000 луѓе до 2021 година, а осакатиле 45.000 луѓе.

Азиските земји имаат длабока историска меморија и можат да разликуваат добро од погрешно, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи. А Азија „никогаш нема да дозволи регионот да се користи како шаховска табла“ за конфликти меѓу големите сили

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

“Најмногу не сакаат”: Од земјите од регионот…

Стејт департментот соопшти повеќе од две милијарди…

Заеднична вежба на морнариците на САД, Јужна…

Морнариците на Јужна Кореја, САД и на…

Германија нека мрзне: Русија го обнови главниот…

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата…