Објавено на:

Шамар за НАТО: Најголем дел од Австријците не сакаат да бидат дел од Алијансата

t

Огромното мнозинство Австријци се против да станат дел од НАТО, покажа една анкета. Во истражувањето спроведено претходно овој месец од Виенскиот Институт за анкети на мислење и анализа на податоци, а нарачано од Австриската прес агенција, 75% од испитаниците одговориле негативно на прашањето дали мислат дека нивната земја треба да се приклучи на НАТО, а други 14% се за такво сценарио.

Од 1.000 анкетирани Австријци, 52% рекле дека веруваат дека неутралноста на Виена обезбедува доволна заштита од надворешни закани, додека 40% не го делат тоа мислење. Дури 83 отсто од испитаниците се изјасниле за поблиска координација за безбедносната и одбранбената политика меѓу земјите-членки на ЕУ.

На прашањето дали веруваат дека Украина треба да биде пуштена во Европската унија, 46 отсто одговориле дека се против пристапувањето на Киев, додека други 38 отсто посочиле дека ќе го поддржат.

Уште во 1955 година, по повлекувањето на сојузничките сили од Австрија, нацијата се прогласи за трајно неутрална. Додека ги делеше границите со неколку земји-членки на НАТО, Австрија се воздржуваше од приклучување кон воениот сојуз во текот на Студената војна и годините што следеа.
Две други европски нации кои до неодамна тврдеа дека се неутрални – Шведска и Финска – неодамна објавија планови да се приклучат на НАТО во светло на рускиот напад врз Украина. Според неколку анкети, јавното мислење за пристапувањето во алијансата претрпе длабока промена во двете нордиски земји од крајот на февруари, при што мнозинството Финци и Швеѓани сега цврсто се за членство.

Другата значајна западноевропска држава која се наоѓа надвор од воениот блок е Ирска.

Кон крајот на април, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека доколку Стокхолм и Хелсинки одлучат да се приклучат на алијансата, „ќе бидат топло добредојдени и очекувам тој процес да оди брзо“. Шефот на НАТО не даде прецизна временска рамка, но понуди одреден степен на заштита на двете нации за време на процесот на пристапување, доколку Русија се обиде да ги заплаши.

Некои медиуми објавија претходно овој месец дека Финска може да ја поднесе својата апликација веднаш на 12 мај.

Русија ги предупреди Финска и Шведска дека ќе мора да преземат контра мерки доколку станат членки на НАТО.


Говорејќи во средината на април, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги предупреди Стокхолм и Хелсинки дека приклучувањето кон воениот блок ќе значи „де факто предавање на дел од суверенитетот при донесувањето одлуки за одбраната, а исто така и за надворешната политика“. Рускиот функционер, исто така, ги повика двете нации да ги разгледаат „последиците од таквиот потег врз нашите билатерални односи и европската безбедносна архитектура, која моментално е во состојба на криза“.

Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател и премиер, кој моментално е заменик-претседател на Советот за безбедност на земјата, отиде подалеку – сугерирајќи дека Москва ќе го распореди своето нуклеарно оружје во балтичкиот регион доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

Додик: Босна и Херцеговина не побара посебни…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска…

НАТО развива посебен план за Босна и…

НАТО го информираше Министерството за надворешни работи…

Повеќе од половина од Србите се против…

Повеќе од половина од српските граѓани кои…

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…