Објавено на:

Шамар за Србија: Првиот чекор на патот кон ЕУ мора да биде признавање на Косово!

t

Пратеник во Европскиот парламент: Првиот чекор на патот на Србија кон ЕУ мора да биде признавањето на Косово

Првиот чекор на патот на Србија кон ЕУ мора да биде признавањето на Косово, без натамошно одлагање, изјави австрискиот пратеник во Европскиот парламент, Лукас Мандл.

„Никогаш не знаев дека за Европејците (во овој случај во Србија) ќе има алтернатива на патот кон ЕУ. Но, добро е сега да се сети Александар Вучиќ. „Првиот чекор по ова „искуство како она во Дамаск“ мора да биде признавањето на најмладата држава во Европа, Република Косово, без понатамошно одлагање“, рече пратеникот, кој беше и шеф на набљудувачката мисија на ЕУ за време на последен изборен процес во Косово, се вели на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ние кога вака? Србија преку новиот интерконектор…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствуваше на…

Паѓа довербата во ЕУ: 43% од Србите…

Дали сте за влез на Србија во…

Почна изградбата на гасоводот меѓу Србија и…

Изградбата на гасниот интерконектор меѓу Србија и…

Вучиќ пред собраниската седница за Косово: Ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…