Објавено на:

Шамар за Шолц: ЦДУ победи на изборите во Северна Рајна-Вестфалија

t

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) победи на покраинските избори во Северна Рајна-Вестфалија, додека на сојузно ниво владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) го постигна најлошиот резултат во оваа некогаш социјалдемократска сојузна држава.

Според првите прогнози врз основа на преброените гласови, ЦДУ освоила 35 отсто, што е подобрување за два процентни поени во однос на последните избори во 2017 година.

Со 27,5 отсто СПД освои 3,7 процентни поени помалку од последните покраински избори, а со тоа и најслаб резултат во историјата на оваа сојузна покраина во која социјалдемократите се на власт со децении.

Трета е Партијата на зелените, која постигна најдобар резултат во оваа сојузна покраина со 18,4 отсто.

Изборите во најнаселената и економски најсилната сојузна држава поради нивната важност се нарекуваат и „мали сојузни избори”, а најважни избори се годинава во Германија.

Иако гласачите се водат од локалните прашања на покраинските избори, лошиот резултат на СПД во Северна Рајна-Вестфалија се смета за предупредувачки сигнал за социјалдемократскиот канцелар Олаф Шолц.

Како што пренесуваат агенциите, неговата популарност опадна во последните недели поради незадоволството на многу гласачи од неговите постапки во врска со војната во Украина.

Аналитичарите велат дека СПД избрала погрешна стратегија поврзувајќи го Шолц со изборите во Северна Рајна-Вестфалија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Германија ќе го апси Путин ако стапне…

Претседателот на Русија ќе биде уапсен доколку…

Кавга на Тик-Ток била причина за ниство…

Две девојчиња на возраст од 12 и…

Германија сака што поскоро да им посака…

Германија сака што поскоро да им посака…

Мнозинството Германци сметаат дека испраќање оружје во…

Мнозинството Германци веруваат дека германското снабдување со…