Објавено на:

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте од членство во ЕУ, не е праведно кон Западен Балкан

t

Малку е веројатно дека Украина ќе добие кандидатски статус за членство во ЕУ вели холандскиот премиер.

Холандскиот премиер Марк Руте рече дека Украина е „многу далеку“ од добивање кандидатски статус пред почетокот на „специјалната операција“ на Русија во земјата.


Додека лидерите на ЕУ претходно рекоа дека Украина е дел од европското семејство, изјавата беше повеќе „емотивна“ отколку „легална“, појасни официјалниот претставник.

Според Руте, идејата не им се допаѓа на премногу земји во ЕУ. Би било неправедно и кон земјите од Западен Балкан кои чекаат многу подолго за членство-кандидат, рече премиерот во парламентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата чека нов француски предлог, ама можно…

Францускиот предлог спорното прашање не го стави…

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…