Објавено на:

Шарл Мишел отпатува за Киев

t

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пристигна во Киев, каде во текот на денот ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Мишел објави твит со фотографија од неговото пристигнување на железничката станица во Киев.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пристигна во Киев, каде во текот на денот ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Мишел објави твит со фотографија од неговото пристигнување на железничката станица во Киев.

„Денес во Киев, во срцето на слободна и демократска Европа“, напиша Шарл Мишел на Твитер. Извори во ЕУ велат дека Микел ќе биде примен од украинската министерка за европски и евроатлански интеграции Олга Стефанишина, а подоцна и од претседателот Володимир Зеленски.

Во последните недели, неколку лидери на ЕУ и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го посетија Киев. Од безбедносни причини, посетата на Мишел не беше најавена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милановиќ до Вучиќ: Косово е реалност и…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ се осврна на…

Жена го копала тунелот во судот во…

Црногорската полиција идентификуваше жена која е осомничена…

(Видео) Зошто СДСМ не реагира и не…

Зошто СДСМ не реагира на работата на…

Ексклузивно: Детали за “Панорама”! Зошто расколот предизвикан…

Во врска со коментарите на социјалните мрежи…

(Видео) Мицкоски искористува жена под политички прогон…

Мицкоски искористува жена која е под политички…