Објавено на:

Шарл Мишел: Целта на европските санкции кон нафтата е да се скрши руската машинерија

t

Целта на санкциите на ЕУ е да се „скрши руската воена машина“, со санкциите за нафтата кои за Кремљ сега се неизбежни, рече претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, пишува Гардијан.

Предлогот за забрана за увоз на руска нафта утре ќе биде разгледан од амбасадорите на земјите-членки во Брисел, а најзависните, како што се Словачка и Унгарија, ќе бараат исклучоци.

Оние кои се залагаат за забраната се засилени со промената на пристапот во Германија, каде што зависноста од руската нафта е намалена од 35% на крајот на минатата година на 12%.

Германскиот министер за економија Роберт Хабек ги повика земјите-членки на ЕУ да покажат „солидарност со Украина“ и „да го направат своето“.

Говорејќи на отворањето на новиот терминал за течен природен гас во грчкото пристаниште Александрополис, шефот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој претседава со состаноците на лидерите на ЕУ, рече дека војната во Украина е „момент на итност, момент на вистина”.

Тој рече: „Нашата цел е едноставна: мора да ја скршиме руската воена машина. И уверен сум дека Советот веднаш ќе воведе дополнителни санкции, особено за руската нафта“.

Европската комисија ќе ги испрати своите предлози за етапната забрана за увоз на руска нафта во главните градови  пред утрешниот говор на претседателката на комисијата, Урсула фон дер Лајен, во кој таа ќе ги изнесе деталите до Европскиот парламент.

Русија сочинува околу 25% од увозот на нафта во ЕУ, иако нивото на зависност варира помеѓу земјите-членки. Германската влада изминатиот викенд сигнализираше дека верува дека може целосно да ја укине неговата употреба „до крајот на летото“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

ЕУ ги отвора вратите, од нас се…

Нашите стратешки партнери дејствуваат за напредок на…

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

ЕУ: Будно ја следиме ситуацијата во Косово,…

Европската унија внимателно ги следи неодамнешните настани…