Објавено на:

Швајцарија попушти: Одмрзнат руски имот вреден 3,4 милијарди франаци – немало основ за замрзнување

t

Швајцарската влада објави дека замрзнатиот руски имот во таа земја изнесува 6,3 милијарди швајцарски франци и додава дека Швајцарија „одмрзнала“ вкупно 3,4 милијарди франци привремено блокиран руски имот.

„Не можеме да ги замрзнеме средствата ако немаме доволно основа“, рече Ервин Болингер, висок функционер во Државниот секретаријат за економски прашања, кој ги надгледува санкциите.


Швајцарија, популарна дестинација за московската елита и место за зачувување на руското богатство, е под зголемен притисок брзо да ги идентификува и замрзне имотите на стотици Руси под санкции.

(Ројтерс)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се случува? Затворен воздушниот простор над…

Швајцарскиот воздушен простор моментално е „затворен до…

Голема акција во Германија и Швајцарија: Уапсени…

Во заедничка операција во Германија и во Швајцарија беа уапсени наводни…

Мнозинството граѓани на Австрија и Швајцарија не…

Иако војната во Украина предизвика дебата за…

Во првиот квартал 5.919 продажби на недвижности…

Во базата на Регистарот на цени и…

Швајцарците гласаа за автоматско донирање на органи

Мнозинството гласачи во Швајцарија го поддржаа преминот…