Објавено на:

Шведската премиерка бара поддршка од Парламентот за влез во НАТО

t

Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека утре ќе бара широка парламентарна поддршка за да аплицира за членство во НАТО, откако нејзината партија објави дека го поддржува пристапувањето во Алијансата.

Шведските владејачки социјалдемократи во неделата објавија дека го поддржуваат влезот на земјата во НАТО, прекинувајќи го децениското противење на потегот по руската инвазија на Украина и создавањето големо мнозинство во парламентот за членство.

„Утре ќе бидам убедена дека има широка парламентарна поддршка во Риксдагот за шведското барање за членство, а потоа ќе бидеме подготвени да донесеме владина одлука“, рече Андерсон на прес-конференција.

Андерсон нагласи дека заедничката кандидатура со Финска е најдобра за Шведска и нејзината безбедност.

Соседната Финска во неделата објави дека ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Пред само неколку месеци, влезот на двете земји во НАТО беше далечна перспектива, но руската инвазија на Украина ги поттикна и Шведска и Финска да ги преиспитаат своите безбедносни потреби и да бараат безбедност во Алијансата.

Војната во Украина, која Москва ја нарекува специјална воена операција и досега уби илјадници и раселени милиони, предизвика бран јавна поддршка за членство во НАТО во двете земји.

Финскиот претседател Саули Ниинисто во неделата ја потврди намерата на земјата да аплицира за членство, велејќи дека целиот регион ќе има корист

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи во Брисел на средби во НАТО…

 Министерот за надворешни работи на Македонија и…

Демонстранти од Ирак, Либан и Пакистан го…

Во неколку претежно муслимански земји денес се…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…