Објавено на:

Шведската премиерка: Не успеа интеграцијата на мигрантите, имаме паралелни општества

t

Шведска не успеа да го интегрира големиот број имигранти што ги прими во последните две децении, што резултира со создавање на паралелни општества и насилство од бандите, рече премиерката Магдалена Андерсон.

Бројни Швеѓани биле изненадени и шокирани од немирите на почетокот на овој месец, во кои беа повредени повеќе од 100 полицајци.


Насилството избувна по палењето на Куранот на митинг организиран од шведско-дански политичар и најавата дека ќе одржува митинзи во населбите со имигранти.

Во Малме, во средината на април, избувнаа протести против екстремно десничарските движења предводени од Расмус Палудан, кога беа запалени канти за ѓубре, автомобили и продавници, а полицијата беше гаѓана со камења и пиротехнички средства.

Андерсон го покажа прстот на вина за нередите и нападите на полицијата врз криминалците, оценувајќи дека и на исламистите и на екстремната десница им е дозволено да дејствуваат во Шведска.

„Дозволено е сегрегацијата да оди толку далеку што сега имаме паралелни општества во Шведска. Живееме во иста земја, но во сосема поинаква реалност“, рече Андерсон.

Бројот на луѓе родени во странство во Шведска се удвоил на два милиони во последните две децении, што сочинува една петтина од населението.

Социјалдемократите на премиерката беа на власт 28 од последните 40 години, вклучувајќи ги и последните осум.

Андерсон воведува низа мерки за да ги обесхрабри младите имигранти да се приклучуваат на бандите и се обидува да ги оттргне од улиците и да ги задржи на училиште што е можно подолго.

Таа истакна дека Шведска има огромен прилив на имигранти, но дека мерките за интегрирање на странците се недоволни.

„Општеството беше многу слабо, како и ресурсите на полицијата и социјалните служби“, рече премиерката.

По големиот прилив на имигранти од Блискиот Исток во 2015 година, Шведска значително ја заостри својата имиграциска политика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јапонската влада со апел до граѓаните: Трошете…

Јапонската влада ги повика луѓето да трошат…

Ѓоковиќ успешно ја мина првата пречка на…

Новак: Не беше лесно, сервисот ми помогна..…

Граѓаните имаат сериозни проблеми да си ги…

Државата не ги ни спомнува, а граѓаните…

180 позитивни од 2 880 тестови, нема…

Министерството за здравство информира дека во последните…

(Фото) Ресторан во Приштина им забрани влез…

Ресторан во Приштина на својот влез постави…