Објавено на:

Шведската премиерка се пожали: Интеграцијата на мигрантите не успеа, имаме паралелни општества и реалност

t

Шведска не успеа во интеграцијата на голем број имигранти што ги прими во последните две децении, што резултираше со создавање на паралелни општества и насилство од банди, рече во четвртокот премиерката Магдалена Андерсон, покренувајќи серија на иницијативи за борба против организираниот криминал.

Бројни Швеѓани беа изненадени и шокирани од немирите на почетокот на овој месец, во кои беа повредени повеќе од 100 полицајци.

Насилствата избувнаа по палењето на Куранот на митинг организиран од шведско-дански политичар, кој најави дека ќе одржува митинзи во имигрантските населби.

Во Малме насилството ескалираше во средината на април во протестите против екстремно десничарското движење предводено од Расмус Палудан, кога беа запалени канти за ѓубре, автомобили и продавници, а полицијата беше гаѓана со камења и пиротехнички средства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Акција на МВР, уапсен турски државјанин: Ова…

Полициски службеници од полициската станица за граничен…

Пронајдени 20 мигранти на автопатот Гевгелија-Скопје: Возачот…

На автопатот Гевгелија – Скопје, после клучка…

Сунак пресече: Ќе ги враќа сите мигранти…

Во интервју објавено во весникот „Мејл oн…

47-годишник од Волково пренесувал мигранти

Полициски службеници од Полициското одделение за граничен…