Објавено на:

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на Турција за влез во НАТО

t

Шведска ќе ги исполни условите од договорот, со кој се обезбеди укинување на турските приговори за приемот на скандинавската земја во НАТО, изјави денеска шведската премиерка Магдалена Андерсон.

На прес-конференцијата за Неделата на Алмедален, годишен настан во паркот Алмедален во градот Висби, Андерсон потсети на одлуката на Стокхолм да екстрадира лице, барано од Турција за измама, која според неа била донесена минатата недела „во согласност со шведското и меѓународното право”. .

– Ќе продолжиме да дејствуваме на ист начин, додаде таа.

На 11 август, шведската влада објави дека ќе и предаде турски државјанин на Анкара, што е прва позната екстрадиција откако Турција се закани дека ќе го блокира пристапот на Шведска во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Турција ќе ја храни Европа додека таа…

Во Европа, насадите во оранжериите се намалени…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Да се одземе моќта на “големата петорка”:…

Турција предлага да се укине правото на…

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…