Објавено на:

Шведска го вклучи црвениот аларм: Руски воени авиони влегле во нивниот воздушен простор – Се проширува ли конфликтот на европска територија?

t

Руски воен авион накратко го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти шведската војска.

Авионот АН-30 претходната вечер прво бил источно од данскиот балтички остров Борнхолм, а потоа долетал на шведска територија.

Тој накратко го нарушил шведскиот воздушен простор јужно од провинцијата Блекинге во југоисточна Шведска, а потоа ја напуштил областа.

Шведски борбени авиони го следеа инцидентот и го фотографираа рускиот авион. Четири руски борбени авиони накратко го нарушија шведскиот воздушен простор и на почетокот на март.

Шведска и соседна Финска интензивно разговараат за можноста за влез во НАТО откако кон крајот на февруари започна руската инвазија на Украина, поради што Русија неколкупати ги предупреди.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…