Објавено на:

Шведска испраќа дипломати во Анкара: Ќе се обидат да го вразумат Ердоган за нејзиниот план за НАТО

t

Шведска ќе испрати дипломати во Турција за да се обиде да ги надмине приговорите на Анкара на нејзиниот план за пристап во НАТО, рече министерот за одбрана Петер Хултквист, а официјалната одлука за поднесување апликација за членство во НАТО се очекува подоцна истиот ден.

Владејачките социјалдемократи се откажаа во неделата по 73 години противење за влез во НАТО. Тие изразија желба брзо да се приклучат на НАТО, напуштајќи ја децениската неутралност откако Русија ја нападна Украина.

Соседна Финска вчера потврди дека официјално ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Турција ги изненади сојузниците

Сепак, Турција ги изненади своите сојузници во НАТО велејќи дека нема да гледа позитивно на барањата на Финска и Шведска, а претседателот Таип Ердоган рече дека „скандинавските земји се рај за терористичките организации“.

„Ќе испратиме група дипломати на разговори со Турција за да видиме како ова може да се реши и за што всушност се работи“, изјави министерот за одбрана Питер Хултквист за јавниот сервис СВТ.

Турција соопшти дека сака скандинавските земји да престанат да ги поддржуваат курдските милитантни групи присутни на нивната територија и да ја укинат забраната за продажба на одредени оружја на Турција.

НАТО и САД велат дека се убедени дека Турција нема да го запре членството на Финска и Шведска.

Ердоган под притисок

Секоја одлука за проширување на НАТО бара одобрение од сите 30 членки на алијансата и нивните парламенти, но дипломатите рекоа дека Ердоган ќе биде под притисок да попушти бидејќи Финска и Шведска во голема мера ќе го зајакнат НАТО во Балтичкото Море.

„Уверен сум дека ќе можеме да одговориме на загриженоста изразена од Турција на начин што нема да го одложи членството“, изјави во неделата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Шведскиот парламент в понеделник ќе расправа за членството во НАТО, а одлуката треба да биде само формалност бидејќи големо мнозинство пратеници го поддржуваат членството во НАТО.

Владата ќе донесе официјална одлука за апликацијата подоцна во текот на денот, рече Хултквист.

Извор: Индекс.хр

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Матурант почина на екскурзија во Прага

Матурант од гимназијата „Мате Балотa“ од Пореч…

Ѓоковиќ повторно е светски рекет број еден!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е светски…

Македонија и сè е можно: Платите на…

Еден функционер со својата плата според новата…

“Огнените” го напуштија Централното претседателство на ДУИ:…

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…