Објавено на:

Шведска и Финска планираат директно да разговараат со турскиот претседател Ердоган

t

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан изјави дека лидерите на Шведска и Финска посочиле дека планираат директно да разговараат со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и дека Вашингтон е подготвен да го поддржи тој процес.

„Ние веруваме дека загриженоста на Турција за пристапувањето на Шведска и Финска изразена од претседателот Ердоган и другите може да се реши, рече Саливан.

Запрашан дали има планови американскиот претседател Џозеф Бајден да стапи во директен контакт со Ердоган за ова прашање, Саливан рече: „Не во овој момент“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Демонстранти од Ирак, Либан и Пакистан го…

Во неколку претежно муслимански земји денес се…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…

НАТО “мало сутра”: Турција ја обвини Шведска…

Министерството за надворешни работи на Турција ја…

Ердоган: Ако сакаат Финска и Шведска во…

Шведска и Финска мора да екстрадираат до…