Објавено на:

Шведска планира членство во НАТО? “Украина е сама, тоа ме натера да размислам за промена на неутралниот статус” – вели лидерот на опозицијата

t

Клучната опозициска партија во Шведска, наводно, ќе се обиде да го смени својот став за тоа дали земјата треба да се приклучи на НАТО доколку соседна Финска аплицира за членство, што потенцијално ќе го отвори патот за законодавство со кое се бара да се стави крај на долгата историја на воена неутралност на земјата.

Водачот на шведските демократи, Џими Акесон, во саботата изјави за шведскиот весник „Свенска дагбладет“ дека размислува за промена на ставот за членството во НАТО во светло на рускиот напад врз Украина. Ако Финска се обиде да се приклучи на алијансата со седиште во Брисел, тој рече дека ќе препорача истото да го стори и неговата партија.


Ако Финска аплицира, рече Акесон, „тогаш мојата амбиција е да одам во партискиот совет со барање да се премислиме. Она што сега е сменето е дека Финска многу јасно се движи кон членство во НАТО и има многу индикации дека тоа може да се случи во блиска иднина. Тоа, и фактот дека Украина, која не е членка на НАТО, е сосема сама, ме натера да се свртам“.

Шведските демократи се втората по големина опозициска партија во земјата, а промената на нејзиниот став кон НАТО, најверојатно, ќе создаде парламентарно мнозинство во поддршка за пристапување во западниот блок. Повеќето жители на Шведска и Финска историски се противат на пристапувањето во НАТО, но анкетите покажуваат дека јавното мислење драматично се смени откако Русија ја започна својата воена операција во Украина во февруари.

Финската влада треба да му даде на парламентот на земјата преглед за можниот пристап во НАТО подоцна овој месец. Шведска и Финска најверојатно ќе бидат добредојдени во Алијансата на „релативно брз начин“ доколку одлучат да аплицираат за членство, изјави минатата недела генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Иако се членки на ЕУ, Шведска и Финска останаа надвор од НАТО, задржувајќи го воено неутрален статус. Шведска се држи надвор од војни од 1814 година, една генерација по последната нејзина скапа битка со Русија. Финска дели 1.340 километри (832 милји) копнена граница со Русија и ја одржува својата неутралност од крајот на Втората светска војна.

Додека украинската криза ги натера Шведска и Финска да го преиспитаат својот статус во НАТО, приклучувањето кон алијансата може да создаде поголем ризик од конфликт со Русија, наместо помал. НАТО ја поткопа руската национална безбедност кога ги прекрши ветувањата против ширење на исток по завршувањето на Студената војна во 1991 година, тврди Москва.

Обидот на Украина да се приклучи на алијансата ги зголеми тие безбедносни грижи, придонесувајќи за одлуката за инвазија. НАТО веќе се прошири на 30 членки од 16 од крајот на Студената војна, проширувајќи го својот дофат до прагот на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно: Русија бара Финска да го снмени…

До кога ќе трае ова забегано однесување…

Турски политичар: Проширувањето на НАТО во било…

Заканата за Турција доаѓа од НАТО, проширувањето…

Смит: Шведска и Финска може да се…

Американската амбасадорка во НАТО Џулијан Смит изјави…

Шведска и Финска планираат директно да разговараат…

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан…

(Видео) Буш: Секогаш сакав Украина да биде…

Руските пренкери Вован и Лексус објавија еден…