Објавено на:

Шведска: Се обидуваме да постигнеме напредок во преговорите со Турција

t

Шефот на шведската дипломатија Ан Линде (Ан) му рече на парламентот дека Шведска се обидува да постигне конструктивен напредок во преговорите со Турција во врска со кандидатурата на нордиската земја за пристап во НАТО.

„Нашата апликација доби широка поддршка меѓу членките на НАТО“, рече таа во декларацијата за надворешна политика откако Шведска, заедно со Финска, побараа да се приклучат на воената алијанса минатиот месец како резултат на руската инвазија на Украина.

„Нашата амбиција е, во конструктивен дух, да постигнеме напредок по прашањата што ги покрена Турција“, рече таа за Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Босфор привремено затворен за сообраќај во двете…

Протокот Босфор е затворен за сообраќај во…

Турција е спремна да “ги седне” на…

Турција е подготвена да понуди платформа за…