Шведска се приклучува на НАТО!

t

Премиерката на Шведска веќе одлучи да се приклучи на НАТО, а нејзината влада планира да ја поднесе апликацијата на Шведска на самитот во Мадрид на безбедносната алијанса на крајот на јуни, објави весникот „Свенска дагбладет“.

Весникот го даде ова тврдење во колумна на својот политички коментатор, на денот кога премиерката Магдалена Андерсон треба да се сретне со својата финска колешка Сана Марин во Стокхолм за да разговара за објавувањето на новиот извештај на Финска за безбедносната ситуација.

Во исто време, весникот Афтонбладет објави дека социјалдемократите свикале специјален состанок на владејачкиот комитет на партијата за 24-ти мај, на кој би можел да одлучи да го поддржи членството во НАТО.

Состанокот, тврди весникот, ќе биде кулминација на шестнеделниот внатрепартиски дијалог на кој ќе се одржат три национални состаноци за безбедносната политика и состанок во Стокхолм на 23-ти мај на сите 26 окружни претседатели.

Предвидено е да трае пет часа и ќе се одржи во седиштето на партијата во Стокхолм.

„Прашањето треба да се третира со почитување што го бара. Сè уште има многу луѓе кои се формирани околу позицијата што ја зазеде Олоф Палме“, рече извор за кој весникот тврди дека е „централно поставен“ во партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СУГС „Никола Карев“ е најдобар кошаркарски тим…

Денеска, на завршниот финален натпревар во средношколска…

Чкембари во војна со управата: Вие сте…

Откако управата на битолскиот ракометен клуб Пелистер…

ИМЕТО ПРЕДИЗВИКУВА ТЕНЗИИ: Бугарското здружение не може…

Комисијата за употреба на имиња на личности…

Дедо истепал жена со тврд предмет и…

Денеска во полициска станица во Струмица бил…

18 годишник пронашол паричник со платежна картичка,…

Поради постоење основано сомнение за сторено кривично…