Објавено на:

Шведска ја предупреди Русија поради инцидентот со воениот авион

t

Шведската армија вчера соопшти дека рускиот воен авион „антонов Ан-30“ накратко го нарушил шведскиот воздушен простор
Шведска и соседна Финска интензивно разговараат за можноста за влез во НАТО откако Русија започна воена интервенција во Украина, поради што Русија неколкупати ги предупреди.

Руски дипломат во Стокхолм бил повикан во Министерството за надворешни работи на Шведска, по вчерашниот инцидент кога руски воен авион го наруши шведскиот воздушен простор, изјави министерката за надворешни работи на Шведска, Ен Линде.


Шведската армија вчера соопшти дека рускиот воен авион „антонов Ан-30“ накратко го нарушил шведскиот воздушен простор.

Шведска и соседна Финска интензивно разговараат за можноста за влез во НАТО од почетокот на руската инвазија на Украина кон крајот на февруари, поради што Русија неколкупати ги предупреди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…