Објавено на:

Шведското МНР повика на разговор руски дипломат поради нарушувањето на воздушниот простор на Кралството

t

Шведското Министерство за надворешни работи го повика рускиот дипломат во врска со наводното нарушување на воздушниот простор на Кралството во текот на вчерашниот ден.

Руски турбопропаганден авион Ан-30 во петокот вечерта влегол во шведскиот воздушен простор источно од данскиот остров Борнхолм, а потоа ја напуштил областа, се вели во соопштението на Вооружените сили на Кралството.


Повеќе за нарушувањето на воздушниот простор на Шведска од страна на Русија може да прочитате на следниот ЛИНК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…