Шеснаесеткракото сонце е ОФИЦИЈАЛНО ЗНАМЕ на Општина Лозово: Советниците од сите политички партии освен ЛДП-ДОМ гласаа “ЗА”

t

Советот на општината Лозово денеска со седум гласа „за“ и два против го усвои предлогот 16-крако жолто сонце со десет сини цвета во внатрешниот дел на црвена подлога да биде официјално знаме на општината. Предлогот беше поднесен од Зоран Иванов, советник од ТМРО, објави претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански.

За предлогот гласаа тројца советници од ВМРО-ДПМНЕ, тројца од СДСМ и советникот Иванов. Против беа советникот од ЛДП-ДОМ, како и независниот советник, велат од ТМРО.

„Тргнувајќи од историскиот факт дека Република Македонија 1991 е конституирана како матична држава на македонскиот народ, наша должност како Македонци е да го чуваме и негуваме македонскиот идентитет и обележјата на секаде, вклучително и општините. Очекуваме советниците да го изгласаат македонското 16-крако сонце за знаме на Општината или во спротивно со референдум тоа ќе го направат жителите“, пишува во предлогот на ТМРО.

„Велигденскиот подарок за Македонците каде и да се. Сакам да ве известам дека денес успеавме и ова е за прв пат во Македонија ,Македонскиот национален симбол да биде официјален во една општина. Се надевам дека предлогот на ТМРО ќе биде прифатен и во други општини“, напиша Шехтански на Фејсбук.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Поголем патриот од многу луѓе?! Куче…

Покрај сите инциденти денеска позитива на денот…

(Фото) Некаде во Македонија ноќва… “Врз карпа…

Дека патриотизмот не е мртов ниту кај…

Брука: СДСМ се огради од нивните советници…

СДСМ ја информира јавноста дека не се…

Шеснаесеткракото сонце е ОФИЦИЈАЛНО ЗНАМЕ на Општина…

Советот на општината Лозово денеска со седум…

Тетовските изборни одбори работеле за џабе: Општината…

Иако поминаа повеќе од три месеци, сé…