Објавено на:

Шест украински војници загинаа во Азовстал при обид да ги разнесат складиштата со муниција

t

Шест украински војници загинаа на територијата на Азовстал додека се обидуваа да разнесат складишта со муниција, откако повеќето од нив ја напуштија фабриката и го положија оружјето, изјави шефот на ДПР Денис Пушилин.


„Откако замина главниот дел, некој даде команда да се разнесат магацините со муниција. Но, тоа беше избрзано, командата беше дадена многу криво. Како резултат на тоа, шест лица загинаа веднаш, уште четворица беа тешко повредени. За што служи Воопшто не е јасно“, рече тој во етерот на Solovyov Live.


Руското Министерство за одбрана на 20 мај објави дека територијата на Азовстал е целосно ослободена, „подземните објекти на претпријатието, во кои се криеле милитантите, потпаднале под целосна контрола на руските вооружени сили“.

Севкупно, според Министерството за одбрана на РФ, од 16 мај, 2.439 нацисти од Азовскиот полк го положиле оружјето и се предале (против неговите борци во Русија беа покренати кривични случаи) и украинската војска, која беше блокирана на територијата на растението околу еден месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…

Министерот им ја сруши надежта: Азовците од…

Министерството за правда на ДНР информира дека…