Објавено на:

Шефот на „Вагнер“ ја предупредува Москва: „Почнува голем украински напад“

t

Евгениј Пригожин го предупреди рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу дека Киев планира офанзива за отсекување на силите на Вагнер групата од главното тело на московските трупи. Шефот на платеничката група Вагнер на вчерашната прес-конференција тврдеше дека „се планира напад од големи размери кон крајот на овој месец или почетокот на април“.

Преземајќи го необичниот чекор за објавување на својата преписка со Сергеј Шојгу, Пригожин рече: „Ве молам да ги преземете сите неопходни мерки за да спречите отсекување на приватната воена компанија „Вагнер“ од главните сили на руската армија, што ќе доведе до негативни последици за специјалната воена операција“.

Тој додаде дека ќе го објави сопствениот план за соочување со Украина, но не откри како дознал за наводната претстојна офанзива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЕ НАПИЛ КАФЕ И КИСЕЛА ВОДА, ЗАВРШИЛ…

Битолчанец на 42-годишна возраст завршил на токсикологија,…

Се прават анализи кои цени можат да…

Ние ќе го направиме сето она со…

Трајанов: Зошто СДСМ не ги осуди екстремистичките…

Во изминатиот месец водствата на повеќето партии…

(Фото+Видео) Падна Арачиново: Спречен транспорт на дрога…

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници…

Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина…

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“,…