Објавено на:

Шефот на германската Федерална агенција за недостигот на гас: Ќе има страшни последици за компаниите, работните места, синџирите на снабдување

t

Шефот на германската Федерална мрежна агенција Клаус Милер во интервју за Handelsblatt предупреди дека очекуваниот акутен недостиг на гас ќе има страшни последици за компаниите, работните места, синџирите на снабдување и целиот германски регион.

„За жал, не може целосно да се исклучи дека ќе треба да донесеме одлуки кои ќе имаат страшни последици за компаниите, работните места, синџирите на снабдување, цели региони“, рече Милер.

Воедно додаде дека поради тоа агенцијата работи на собирање податоци кои помагаат во носењето на најоптималните одлуки. „Истовремено се потпираме на активната помош на компаниите“, потенцира првиот човек на агенцијата.

Милер нагласи дека населението треба да ја намали потрошувачката на гас. „Не е тајна дека со намалување на собната температура за еден степен, потрошувачката на гас може да се намали за шест отсто. Тоа е многу“, рече Милер.

„Секако дека секој треба да ја намали потрошувачката на гас. „Колку повеќе луѓе го учат ова, толку е помал ризикот третото ниво на планот за итни случаи да се активира во случај на прекин на електричната енергија“, заклучи тој.

ЕУ ја призна неможноста за воведување ембарго на гас од Русија. Во понеделникот, Европската комисија се залагаше за почитување на договорите за гас со Русија, додека продолжи да плаќа во долари и евра.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер изјави дека рускиот гас е неопходен на краток рок, а во исто време е неопходно „што поскоро да се прекинат сите економски односи со Русија“.

Претходно, претседателот на германската Федерална индустриска асоцијација (БДИ), Зигфрид Русвирм, предупреди на катастрофалните последици од воведувањето ембарго на енергетиката од Русија за индустријата. Советничката на германската влада Ламија Месари-Бекер предупреди на ризик од катастрофа за германската економија доколку дојде до прекин на испораките на руски гас.

На 31 март рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за правилата за трговија со гас со непријателските земји. Тој рече и дека одбивањето на непријателските земји да го платат рускиот гас во рубли ќе се смета за прекршување на договорот, односно ќе бидат раскинати постоечките договори.

Во исто време, рускиот лидер предупреди на ризикот од голема деиндустријализација на Европа и губење на милиони работни места.

Потсетиме, Путин рече дека Русија одбива да прифати плаќање за испорака на гас во долари и евра. Кремљ објави и дека Русија нема да испорачува гас бесплатно доколку Европската унија одбие да го плати во рубљи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе…

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата,…

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување…

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои…

Шефот на „Вагнер“ ја предупредува Москва: „Почнува…

Евгениј Пригожин го предупреди рускиот министер за…

ИМ СОБРАЛЕ ПАРИ ВЕТУВАЈЌИ ИМ ГЕРМАНСКИ ВИЗИ:…

Двете се задржани во Полициската станица Гостивар…

Ќерката на еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ…

Пишува Мери Горгиевска (Посветено на осумте индивидуи…